KOMUNIKAT – Rozporządzenia FEI EHV-1 dla uczestników zawodów międzynarodowych

Komisja SRK zawiadamia o aktualnych wytycznych związanych z EHV-1 oraz o konieczności zainstalowania aplikacji FEI HorseApp.

Informujemy, że wszedł w życie nowy system sankcji związanych z EHV – 1 i z wymaganiami dotyczącymi zdrowia koni, wynikającymi z Rozporządzenia FEI EHV-1 dla uczestników zawodów FEI

Rozporządzenie EHV-1 ma chronić konie i jeździectwo na całym świecie przed skutkami chorób zakaźnych przenoszonych przed, w trakcie i po zawodach FEI. Ma także pomóc organom weterynaryjnym na poziomie krajowym, kontynentalnym i globalnym w zapewnieniu właściwej opieki dla koni i umożliwić ich bezpieczne przemieszczanie się pomiędzy krajami. Po okresie prób i obserwacji wiosną 2021, kiedy to restrykcje obowiązywały na wszystkich zawodach w Europie kontynentalnej odbywających się pod jurysdykcją FEI, zdecydowano, że niektóre obostrzenia powinny być przedłużone.

Za nieprzestrzeganie rozporządzenia grożą sankcje. Okres przejściowy trwa do 01.11.2021. Od tej daty sankcje wejdą w pełni w życie (kary finansowe 200-400 CHF oraz kary dyscyplinarne). Zob. pełen opis sankcji po polsku w załączniku (FEI -2).

Aby uniknąć sankcji, należy pobrać aplikację FEI HorseApp, potrzebną do monitorowania zdrowia konia. W linku znajduje się link do aplikacji oraz instrukcje dla 1) zawodników, 2) luzaków, właścicieli i trenerów i 3) lekarzy weterynarii:

https://inside.fei.org/fei/your-role/it-services/mobile-apps/fei-horse-app